Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Reticle:
- Engraved Ballistic 550
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 22.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Included Accessories:
- Leans Cleaning Cloth, Lens Caps
Code: KO-RS-7277
MPN: 7277
UPC: 698156072776
Product Info for Konus KonusPro 550 4-16x50mm Rifle Scope
Reach targets accurately at longer distances using this Konus Pro 4-16x50mm Engraved Ballistic 550 Reticle Rifle Scope. Konus built these Riflescopes to hold up in rough conditions, with waterproof, fogproof, and shockproof construction. Also, the one-piece construction further enhances this optic's durability. If clarity is your concern, this Konus Pro 550 4-16x50 0.125 MOA Rifle Scope has multi-coated optics to put your mind at ease. The engraved second focal plane reticle will assist you in delivering precise shots down range, and you can even use this on airguns that exert 75 Joules of energy or less. Bring down some big game this season with the Konus Pro 550 4-16x50mm Hunting Rifle Scope.![]()
Specifications for Konus KonusPro 550 4-16x50mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Engraved Ballistic 550 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10 - 3.1 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.87 - 23.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 15.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Leans Cleaning Cloth, Lens Caps |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of:
- Waterproof, fogproof, shockproof
- Dry nitrogen filled
- Approved for airguns with a 7.5 joule energy or less
- Heavy caliber recoil proof reticle
- Multi coated optics
- Engraved reticle in the second focal plane
- Includes Lens Caps And Lens Cleaning Cloth
- 1 piece tube construction
- Finger adjustable windage and elevation adjustments
Package Contents:
- Konus KonusPro-550 4-16x50mm Rifle Scope 7277
- Lens covers
- Lens cloth