Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Half-Mil
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Color:
- Black
- Weight:
- 30.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Flip-up covers
- Condition:
- New
Code: KO-RS-7289-EE
MPN: 7289
UPC: 698156072899
Product Info for Konus PRO M30 12.5-50x56mm Waterproof Rifle Scope
The one-piece design of the Konus 12.5-50x56mm Rifle Scope is perfect for target shooting in low-light conditions. These 30 mm Riflescopes from the trailblazers at Konus feature a side parallax wheel that easily transitions between distances and dimensions at a moment's notice. With a sealed waterproof construction the Konus Waterproof Rifle Scope can withstand harsh and hazardous weather conditions. High quality and accuracy come together in the Konus PRO M30 Rifle Scope.![]()
Specifications for Konus PRO M30 12.5-50x56mm Waterproof Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 12.5 - 50 x |
| Reticle: | Half-Mil |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 4.4 - 1.15 mm |
| Field of View, Linear: | 9.7 - 2.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 76.2 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 30.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 17.6 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Flip-up covers |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Konus 12.5-50x56mm Rifle Scope, KO-RS-7289
- Side Parallax wheel enables automatic correction of parallax for every distance from 10 yards to infinity. Dimensions have been increased to make reading easier and make operation easier even while wearing gloves.
- Fast Focus Eyebell enables instant adjustment, ensuring high aiming accuracy.
- Sealed waterproof construction built to withstand hazardous weather conditions. 100% waterproof, nitrogen purged and O-ring sealed to prevent any infiltration of rain, snow, fog, dust or moisture.
- Glass etched 30/30 reticle is an excellent choice for close or medium distance targets.
- One piece 30mm tube diameter.
- Flip-up strong black plastic lens covers.
Package Contents:
- Konus PRO M30 12.5-50x56mm Waterproof Rifle Scope, KO-RS-7289