Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Flip-up Lens Covers, Lens Cleaning Cloth
Code: KO-RS-7292A
MPN: 7292A
UPC: 8002620072926
Product Info for Konus Pro 3-12x50mm T30 Rifle Scope w/ Illum Mil Dot Reticle
The Konus 3-12x50 T-30 Rifle Scope with Dual-Illuminated Reticle is intended for muzzleloaders and will help you to take the guesswork out of hold over angles. The crosshair Mil-Dot reticle has red and blue illumination and provides you with a system of reference lines for exact aiming at distances from 75 to 275 yards. The red and blue center dot illumination helps when shooting at dark targets and in low light conditions like dawn or dusk. The lateral hash marks allow you to precisely lead for moving targets and help to compensate for strong crosswinds. Located in the second focal plane the etched reticle is parallax-free at 100 yards and will not change in size while you zoom.Zoom magnification: 3-12x Objective lens diameter: 50mm Multicoated optics provide higher brightness and contrast Angular field of view range is 4 - 1 degree Second focal plane Crosshair reticle has center dot with red and blue illumination Lateral hash marks allow for precise leads for moving targets 1/4 MOA per click impact point correction 137.4 MOA Windage and elevation adjustment Eye relief: 3.5' Main tube diameter: 30mm Single piece aluminum main tube Nitrogen-filled fogproof Shock-resistant Waterproof![]()
Specifications for Konus Pro 3-12x50mm T30 Rifle Scope w/ Illum Mil Dot Reticle:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Illuminated Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.7 - 11 mm |
| Illumination Color: | Red, Blue |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.7 - 22.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 3.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Flip-up Lens Covers, Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Konus Pro 3-12x50mm T30 Rifle Scope w/ Illum Mil Dot Reticle