Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Flip-up Lens Covers, Lens Cleaning Cloth
Code: KO-RS-7297
MPN: 7297
UPC: 698156072974
Product Info for Konus Pro-F30 6-24x52mm Zoom Rifle Scope
The Konus Konuspro F-30 6-24x52mm Zoom Rifle Scope stands as a testament to Konus' long history of making innovative and quality optics. These 30 mm Riflescopes by the renowned experts at Konus feature an engraved illuminated reticle in the first focal plane. Konus Konuspro F30 6-24x52mm Rifle Scopes stand up to heavy recoil. The Konus Konuspro F-30 6-24x52 Zoom Rifle Scope is waterproof, fogproof, and shockproof so it can keep up with you in the field or wherever else you bring it along.![]()
Specifications for Konus Pro-F30 6-24x52mm Zoom Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | Illuminated Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8.3 - 2.2 mm |
| Illumination Color: | Red, Blue |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 14.8 - 4.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 88.9 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 16.4 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Flip-up Lens Covers, Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Konus Konuspro F30 6-24x52mm Zoom Rifle Scope 7297:
- Modified Mil-Dot Engraved Reticle in the first focal plane
- Precision 1/10 Mil Adjustments
- Waterproof, fogproof, shockproof.
- Dry nitrogen filled.
- Airgun approved.
- Heavy caliber recoil proof reticle.
- Fully multi-coated lenses.
- Locking tactical windage and elevation turrets resettable to zero.
- 45 degree offset illuminator switch with 5 intensities (blue and red).
- Mid-sized parallax wheel operates down to 10 yards.
- Anti-canting level bubble to provide instant correction of a canted rifle. Phosphorescent formula allows the anti-canting bubble system to be easily viewed with or without illumination.
- 1-piece tube construction.
- Includes flip-up lens covers, lens cleaning cloth, 4-inch sunshade, CR2032 battery.
Package Contents:
- Konus Pro-F30 6-24x52mm Zoom Rifle Scope