Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 31.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Flip-up Lens Covers, Lens Cleaning Cloth
Code: KO-RS-7298
MPN: 7298
UPC: 698156072981
Product Info for Konus Pro-F30 8-32x56mm Zoom Rifle Scope
The Konus KONUSPRO F30 8-32x56mm Zoom Rifle Scope stands as a testament to Konus' long history of making innovative and quality optics. These 30 mm Riflescopes by the renowned experts at Konus feature an engraved reticle on the first focal plane. In fact, these Rifle Scopes were often so complex and well-built that they were mostly reserved for military use. However, now they are affordable for everyone while still offering incredible top-quality optics for all sporting uses. The Konus KONUSPRO F-30 8-32x56 Zoom Rifle Scope is waterproof, fogproof, and shockproof so it can keep up with you in the field or wherever else you bring it along.![]()
Specifications for Konus Pro-F30 8-32x56mm Zoom Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 8 - 32 x |
| Reticle: | Illuminated Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 7 - 1.7 mm |
| Illumination Color: | Red, Blue |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.3 - 14.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 31.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 6.4 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Flip-up Lens Covers, Lens Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Konus KONUSPRO F-30 8-32x56mm Zoom Rifle Scope:
- Modified Mil-Dot Engraved Reticle
- Flip-up covers included
- Sunshade Included
- Level Bubble
- Waterproof, Fogproof, Shockproof
- Locking Tactical Turrets Knobs
- Nitrogen Filled
- Fully Multi Coated Optics
- Locking fast focus Ocular
- 45° Offset illuminator switch with 5 intensities for color
- Mid-Sized Parallax Wheel (down to 10 yards)
- Precision 1/10 Mil Adjustments
Package Contents:
- Konus Pro-F30 8-32x56mm Zoom Rifle Scope