Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 550 Ballistic
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Included Accessories:
- Flip-up covers
Code: KO-RS-7299
MPN: 7299 KONUSPRO-F30 4-16x52
UPC: 698156072998
Product Info for Konus Pro-F30 4-16x52mm Waterproof Rifle Scope
Marksmen looking to improve their aim down range will love the benefits of this Konus Pro-F30 4-16x52mm Waterproof Rifle Scope. Konus built these 30 mm Riflescopes with waterproof, fogproof, and shockproof construction to withstand rough field conditions while handling the tremendous recoil your weapon produces. This Konus Pro-F30 4-16x52 0.25 MOA Rifle Scope uses fully multi-coated optics to produce vivid images that will help you spot camouflaged prey, and the reticle has 5 different intensity options to best suit your aiming background. Also, the reticle is engraved which ensures you always have an accurate point of aim even in rare instances of power failure. Bring this Konus Pro-F30 4-16x52 Illuminated Rifle Scope on your next hunt to take down delicious deer with ease.![]()
Specifications for Konus Pro-F30 4-16x52mm Waterproof Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | 550 Ballistic |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 12.5 - 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 23.1 - 6.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 88.9 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 14.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Flip-up covers |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Konus KonusPro F30 4-16x52 30mm Waterproof Rifle Scope:
- Side Parallax wheel enables automatic correction of parallax for every distance from 10 yards to infinity. Dimensions have been increased to make reading easier and make operation easier even while wearing gloves.
- Fast Focus Eyebell enables instant adjustment, ensuring high aiming accuracy.
- Sealed waterproof construction built to withstand hazardous weather conditions. 100% waterproof, nitrogen purged and O-ring sealed to prevent any infiltration of rain, snow, fog, dust or moisture.
- Glass etched 30/30 reticle is an excellent choice for close or medium distance targets.
- One piece 30mm tube diameter.
- 550 Ballistic reticle with illuminated circle.
- Level bubble.
- Fully multi-coated optics.
- 45deg offset illuminator switch with 5 intensities for color.
- Precision 1/4 MOA adjustments.
- Shockproof.
- Flip-up strong black plastic lens covers.
Package Contents:
- Konus PRO-F30 4-16x52 30mm Waterproof Rifle Scope
- Lens Covers
- Sunshade