Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Circle Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: KO-RS-KNN12-4
MPN: 7184
UPC: 698156071847
Product Info for Konus Konuspro-M30 1-4x24 Rifle Scope
This Konus KONUSPRO-M30 1-4x24 Rifle Scope is a high-performance optic designed to greatly improve your aim and overall experience with your weapon. These Riflescopes made by the experts at Konus feature fully multi-coated optics that enhance light transmission and provide unmatched clarity with every view. The Konus KONUSPRO-M30 1-4x24 30mm Rifle Scope also has a locking fast focus ocular that allows you to acquire targets at lightning-fast speeds, and the waterproof, fogproof and shockproof construction can hold its own against harsh weather conditions and powerful rifles. Mount a Konus KONUSPRO-M30 1-4x24 Illuminated Rifle Scope to dominate all of your short- to medium-range engagements.![]()
Specifications for Konus Konuspro-M30 1-4x24 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | Illuminated Circle Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Illumination Color: | Red, Blue |
| Field of View, Linear: | 47.3 - 39.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 35 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 11.6 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Multi Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of Konus KONUSPRO-M30 1-4x24 Rifle Scope:
- Circle-Dot Reticle With Dual Illumination
- Finger Adjustable Tactical Turrets 1/2 Moa
- Waterproof,Shockproof, Fogproof
- Locking Fast Focus Ocular
Package Contents:
- Konus KONUSPRO-M30 1-4x24 Rifle Scope
- Flip-up Covers
- Battery