Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 10 Interchangeable
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Color:
- Black
- Weight:
- 23.39 oz, 663 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Additional Features:
- LCD Technology, Locking Tactical Turrets
- Condition:
- New
Code: KO-RS-KNN14-7330
MPN: 7330
UPC: 698156073308
Product Info for Konus KONUSPRO-EL30 4-16x44 LCD Rifle Scope w/10 Interchangeable Reticles
Customize your shooting experience with this Konus KONUSPRO EL-30 4-16x44 LCD Rifle Scope. Konus designed these 1" Riflescopes with patented LCD technology that provides 10 unique reticle options that you can easily select to best match your current needs while hunting or target shooting. This Konus KONUSPRO EL-30 4-16x44mm LCD Mil Rad Rifle Scope features fully multi-coated optics that produce a bright, crisp sight picture, and the rugged one-piece design is waterproof, fogproof and shockproof for use in harsh weather conditions and challenging environments. Mount a Konus KONUSPRO EL-30 4-16x44 LCD Waterproof Rifle Scope onto your favorite weapon to improve your accuracy with a variety of reticle choices.![]()
Specifications for Konus KONUSPRO-EL30 4-16x44 LCD Rifle Scope w/10 Interchangeable Reticles:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | 10 Interchangeable |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 2.7 - 11 mm |
| Field of View, Linear: | 9.5 - 22.6 ft at 100 yds, 2.89 - 6.8 m at 100 m |
| Eye Relief: | 78 - 85 mm, 3 - 3.3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 663 g, 23.39 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.1 in, 333 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Battery Type: | CR2 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 63.7 in at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | LCD Technology, Locking Tactical Turrets |
| Condition: | New |
Features of Konus KONUSPRO EL-30 4-16x44 LCD Rifle Scope:
- 10 interchangeable reticles
- 4x-16x zoom power
- One-piece 30mm aluminum tube
- Locking tactical turrets
- 1/10 Mil adjustments
- Waterproof, fogproof, shockproof
- Fully multi-coated optics
Package Contents:
- Konus KONUSPRO-EL30 4-16x44 LCD Rifle Scope w/10 Interchangeable Reticles