Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Engraved/Illuminated Center Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Covers, 1 CR2032 battery, Standard
Code: KO-RS-KONPRO1624-7182
MPN: 7182
UPC: 698156071823
Product Info for Konus KonusPro-M30 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube
At Konus, we know how important the hunting season is for you. The Konus line of hunting optics is based on the expertise gained in the field in over 40 years of experience. Sturdiness, clarity, and brightness are fundamental requirements for hunting. Konus KonusPro-M30 1-6x24mm 30 mm Riflescopes has a 1X-6X Zoom Power with the same high optical and mechanical performance. Konus is known, with a large ring to change the magnification and the speed in a highly fluid and rapid manner. The mechanics are very robust and reliable. The clicks are precise, and the reticles are always centered after thousands of shots fired with any caliber and in any climatic situation.![]()
Specifications for Konus KonusPro-M30 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Engraved/Illuminated Center Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 11 - 4 mm |
| Illumination Color: | Red, Blue |
| Field of View, Linear: | 109 - 16.7 m at 100 m |
| Eye Relief: | 93 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 9.72 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard, Covers, 1 CR2032 battery |
| Magnification Type: | Variable |
| Last Chance: | Yes |
Features of Konus KonusPro-M30 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube:
- 1X-6X Zoom Power
- Engraved Reticle With Dual Illumination
- Low Profile Windage And Elevation Adjustments
- Precision 1/2 M.O.A. Adjustments
- Fully Multi-Coated Optics
- Fast Focus Ocular
- Waterproof, Shockproof, Fogproof
Package Contents:
- Konus KonusPro-M30 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube