Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German #4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 746 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
Code: KO-RS-M8OFM-7165
MPN: 7165
UPC: 698156071656
Product Info for Konus Armada 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope
As another addition to the 30mm family of konus riflescopes, ther Armada models are able to deliver an unprecedented optical quality at an extremely competitive price level. Chock-full of advanced and professional features, they are especially notable for theur revolutionary parallax system that delivers incomparable accuracy bu virtue of its exclusive abd patented technology. While the acerage parallax wheel will simply provide an estimatin about a give distance (200m/yds will be anything between 190m/yds and 210m/yds), the exclusive system of the Armada models is spot-on abd flawless with every single measurement instead (200m/yds will be 200m/yds, with the same precision of a laser rangefinder).![]()
Specifications for Konus Armada 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 6.6 - 13.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 2.3 - 6.7 m at 100 m |
| Eye Relief: | 66 - 80 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 746 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 380 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Fabric/Material: | 30mm Nylon Webbing |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Konus Armada 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope
- Engraved reticle with dual illumination
- Locking turrets (push/pull)
- Fully multi coated optics
- Fast focus ocular
- Patented parallax wheel for supremely accurate measurement of shooting distance
- Anti-cantin bubble level
Package Contents:
- Konus Armada 4-16x50mm 30mm Tube Rifle Scope
- Protective Covers
- Battery CR2032