Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Crosshair
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 855 g
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 52 MOA
Code: KO-RS-7166-7166
MPN: 7166
UPC: 698156071663
Product Info for Konus Armada 6-24x 56mm Riflescope, 30mm Tube
While the average parallax wheel will simply provide an estimation about a given distance (200 m/yds will be anything between 190 m/yds and 210 m/yds) the exclusive system of the Armada models is spot-on and flawless with every single measurement instead (200 m/yds will be 200 m/yds, with the same precision of a laser rangefinder).![]()
Specifications for Konus Armada 6-24x 56mm Riflescope, 30mm Tube:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | Crosshair |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5.3 - 10.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.7 - 5.2 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 3 - 1 degrees |
| Eye Relief: | 72 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 855 g |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 420 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Caliber: | Universal |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Fabric/Material: | Metal |
| Adjustment Range: | 52 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 52 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Konus Armada 6-24x 56mm Riflescope
- 30mm Tube;
- Engraved Reticle With Dual Illumination;
- Locking Turrets (Push-Pull);
- Precision 1/8 M.O.A. Adjustments;
- Fully Multi-Coated Optics;
- Fast Focus Ocular;
- Waterproof, Shockproof, Fogproof;
- Patented Parallax Wheel For Supremely Accurate Measurements Of Shooting Distance;
- Anti-Canting Bubble Level;
Package Contents:
- Konus Armada 6-24x 56mm Riflescope