Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German #4
- Tube Diameter:
- 1 in
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 19.7 oz
- Included Accessories:
- Lens Cap
- Additional Features:
- 30-10.4, Adjustable Parallax
Code: KO-RS-7355K-7355
MPN: 7355
UPC: 698156073551
Product Info for Konus Scope Wild 4-12x40 Ao Illuminated German 4 Reticle
The Konus Scope Wild 4-12x40 Ao Illuminated German 4 Reticle was developed to be the best riflescope for anyone needing a high quality advancement for their firearm. These 1" Riflescopes from the optical experts at Konus are formulated using the robust and long lasting materials which you have come to count on from this impressive company. For a very long time, Konus has been in the enterprise of constructing top end firearm scopes, and the Konus Scope Wild 4-12x40 Ao Illuminated German 4 Reticle is definitely the proof of their dedication to giving you the most effective equipment for your sighting needs. One of our priority objectives at Tactical-Store is to be sure you leave with the best riflescope for all your necessities, and the Konus Scope Wild 4-12x40 Ao Illuminated German 4 Reticle is amongst the many scopes that we are happy to present. For an incredible way to assure that you have the most beneficial riflescope for your individual needs, pick the Konus Scope Wild 4-12x40 Ao Illuminated German 4 Reticle.
Specifications for Konus Scope Wild 4-12x40 Ao Illuminated German 4 Reticle:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.7 oz |
| Length: | 13.77 in |
| Included Accessories: | Lens Cap |
| Additional Features: | 30-10.4, Adjustable Parallax |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Diameter: | 40 mm |
Package Contents:
- Konus Scope Wild 4-12x40 Ao Illuminated German 4 Reticle