Tap Tap to Zoom
- Color:
- Mossy Oak DNA XL
- Length:
- 69 in
- Height:
- 78 in
- Width:
- 69 in
Code: KS8-HB-1408916-AMS-AMEBL3022-WBX
MPN: AMS-AMEBL3022-WBX
UPC: 888151079584
Product Info for Ameristep Care Taker Wide Bottom Extreme Hunting Blind
The updated Care Taker Wide-Bottom Extreme Blind boasts an expanded footprint, featuring a durable, lightweight polyester Durashell Plus fabric construction with carbon-enhanced black ShadowGuard interior coating and rugged, yet simple-to-assemble, Spider Hub frame. Inside the easy-to-access V-shaped zippered door, hunters will find mesh storage pockets for must-have gear, and nine triangular windows featuring one-way, see-through Extreme Mesh with silent hook-and-elastic connectors.![]()
Specifications for Ameristep Care Taker Wide Bottom Extreme Hunting Blind:
| Manufacturer: | Ameristep |
| Color: | Mossy Oak DNA XL |
| Fabric/Material: | Durashel Plus 150D |
| Hunting Blind Type: | Box Blind |
| Length: | 69 in |
| Height: | 78 in |
| Weight: | 13.9 lb |
| Width: | 69 in |
Features of Ameristep Care Taker Wide Bottom Extreme Hunting Blind
- Expanded, extra-wide footprint delivers maximum floor and storage space for as many as two hunters
- Constructed of Durashell Plus 150D fabric shell with a matte finish
- Exterior features Mossy Oak Country DNA XL camouflage
- Interior ShadowGuard coating eliminates shadows while masking odors
- Rugged Spider Hub frame ensures easy setup and takedown, helping users stay mobile
- A total of nine windows with One-way, see-through Extreme Mesh and silent hook-and-elastic triangular window system
- One easy-access, V-shaped zippered door
- Interior mesh storage pocket keeps smaller accessories organized
- New integrated compression backpack strap carry system makes transport simple
Package Contents:
- Ameristep Care Taker Wide Bottom Extreme Hunting Blind
- 4 tie-downs
- 12 steel ground stakes
- 8 stake loops