Tap Tap to Zoom
- Color:
- Mossy Oak Break Up Country
- Length:
- 58 in
- Height:
- 57 in
- Age Group:
- Adults
- Width:
- 56 in
Code: KS8-HB-SP115-AMSAMEBL1008
MPN: AMS-AMEBL1008
UPC: 769524001237
Product Info for Ameristep Gunner Blind
The Ameristep Gunner Hunting Blind is a oneperson blind designed for rifle hunters. Lightweight and Durable: The outer shell is made of Durashell Plus, Mossy Oak Break-Up Country trim breaks up hard edges for a fully brushed-in look and ShadowGuard coating eliminates shadows and silhouettes while also blocking scents. Pack size 2 x 23in.![]()
Specifications for Ameristep Gunner Blind:
| Manufacturer: | Ameristep |
| Color: | Mossy Oak Break Up Country |
| Fabric/Material: | 300 Durashell Plus |
| Hunting Blind Type: | Ground Blind |
| Length: | 58 in |
| Height: | 57 in |
| Age Group: | Adults |
| Weight: | 4.5 lb |
| Width: | 56 in |
Features of Ameristep Gunner Blind
- Undetectable: Mossy Oak Break-Up Country trim breaks up hard edges for a fully brushed-in look and ShadowGuard coating eliminates shadows and silhouettes while also blocking scents
- ShadowGuard coating eliminates shadows and silhouettes
- Durashell Plus fabric shell with matte finish
Package Contents:
- Ameristep Gunner Blind