Tap Tap to Zoom
- Color:
- Mossy Oak Break Up Country
- Length:
- 55 in
- Height:
- 66 in
- Age Group:
- Adults
- Width:
- 55 in
Code: KS8-HB-SP47-AMSAMEBL3022
MPN: AMS-AMEBL3022
UPC: 769524916654
Product Info for Ameristep Caretaker Blinds
The Ameristep Care Taker comfortably accommodates two hunters, but its small size makes it easy to transport and deploy in a variety of environments. The Durashell Plus fabric shell is durable yet lightweight with an interior coating of ShadowGuard to eliminate shadows and silhouettes. The Spider Hub frame does more than just simplify setup and takedown; it also provides a sturdy, dependable structure that can weather the elements. Nine shoot-through mesh windows.![]()
Specifications for Ameristep Caretaker Blinds:
| Manufacturer: | Ameristep |
| Color: | Mossy Oak Break Up Country |
| Fabric/Material: | 300 Durashell Plus |
| Hunting Blind Type: | Ground Blind |
| Length: | 55 in |
| Height: | 66 in |
| Age Group: | Adults |
| Weight: | 15 lb |
| Width: | 55 in |
Features of Ameristep Caretaker Blinds
- Replaceable Camo shoot-through mesh windows
- Durashell Plus fabric shell with matte finish
- ShadowGuard coating eliminates shadows and silhouettes
- Rugged Spider Hub frame for easy setup and takedown
Package Contents:
- Ameristep Caretaker Blinds