Tap Tap to Zoom
- Color:
- Mossy Oak Break Up Country
- Length:
- 49.5 in
- Height:
- 65 in
- Age Group:
- Adults
- Width:
- 49.5 in
Code: KS8-HB-SP48-AMSAMEBL3031
MPN: AMS-AMEBL3031
UPC: 769524001336
Product Info for Ameristep Caretaker Run N Gun Blind
The Ameristep Care Taker Run & Gun takes the original Care Taker design and downsizes. Still room for two hunters, but reductions to the footprint and overall weight make it easy to transition to multiple locations. The compact ground blind features long-lasting Durashell Plus exterior and black ShadowGuard interior to eliminate shadows and silhouettes. The Spider Hub frame is sturdy and dependable, while also aiding quick setups and takedowns. Features shoot-through mesh windows optimized for archery and rifle hunters and tension relief zipper system simplifies setup and takedown. Includes carry bag, ground stakes and tie downs. Footprint 49.50in x 49.50in. Pack size 8 x 42in.![]()
Specifications for Ameristep Caretaker Run N Gun Blind:
| Manufacturer: | Ameristep |
| Color: | Mossy Oak Break Up Country |
| Fabric/Material: | 300 Durashell Plus |
| Hunting Blind Type: | Ground Blind |
| Length: | 49.5 in |
| Height: | 65 in |
| Age Group: | Adults |
| Weight: | 12 lb |
| Width: | 49.5 in |
Features of Ameristep Caretaker Run N Gun Blind
- Durashell Plus fabric shell with matte finish
- ShadowGuard coating eliminates shadows and silhouettes
- Rugged Spider Hub frame for easy setup and takedown
- Silent toggle triangular window system
- Easy-access zippered door
Package Contents:
- Ameristep Caretaker Run N Gun Blind