1 of 1 images
Ameristep Deluxe Tent Chair Blinds, Mossy Oak Break Up Country, 300 Durashell Plus, 60in High, 61in Wide, AMSAMEBL2003
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Mossy Oak Break Up Country
- Length:
- 52 in
- Height:
- 60 in
- Age Group:
- Adults
- Width:
- 61 in
Code: KS8-HB-SP72-AMSAMEBL2003
MPN: AMS-AMEBL2003
UPC: 769524001084
List: $239.99Save 17%
$199.49
Product Info for Ameristep Deluxe Tent Chair Blinds
The Ameristep Deluxe Tent Chair Blind is suitable for two people. Depth is 52in. Pack size is 15 x 5 x 45in. Includes tent stakes and a convenient carrying case w/ shoulder strap for easy transport.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Ameristep Deluxe Tent Chair Blinds:
| Manufacturer: | Ameristep |
| Color: | Mossy Oak Break Up Country |
| Fabric/Material: | 300 Durashell Plus |
| Hunting Blind Type: | Ground Blind |
| Length: | 52 in |
| Height: | 60 in |
| Age Group: | Adults |
| Weight: | 17 lb |
| Width: | 61 in |
Features of Ameristep Deluxe Tent Chair Blinds
- Lightweight and Durable: The outer shell is made of Durashell Plus, a custom-woven, matte-finish to make this blind lightweight yet durable
- Undetectable: Mossy Oak Break-Up Country trim breaks up hard edges for a fully brushed-in look and ShadowGuard coating eliminates shadows and silhouettes while also blocking scents
- Includes carrying case with shoulder strap for easy transport
Package Contents:
- Ameristep Deluxe Tent Chair Blinds