Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN2-KK-2070-2070
MPN: 2070
UPC: 087171057620
Like your pocketknives on the different-but-in-a-good-way side? Then we believe you?re going to like the Believer. The intrigue of this slim pocketknife starts with the blade shape. The clip-point shape has been modified to include a large angular top swedge that not only enhances the look of the blade but thins it making the Believer an excellent cutter. The slimmed blade slices through whatever you?re cutting with ease. The Believer?s handle is slim too so it?s a comfortable EDC. A custom pivot with an upraised triangular design and custom over-travel stop add sophisticated touches to the Believer.A handsome everyday carry with a distinctive look and custom touches8Cr13MoV blade steel offers edge-holding capability strength and hardness; dark gray PVD coating adds blade protectionContoured steel handle is comfortable in the handOpens one-handed with SpeedSafe assisted openingReversible deep-carry pocketclip for left- or right-handed carryFrame Lock - A portion of the handle (the knife frame) moves behind the blade to lock it into position during use. This is a safety feature of the knife.![]()
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Designer: | Kershaw Originals |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Overall Length: | 7.3 in |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Length: | 4.125 in |
| Handle Color: | Silver, Gray |
| Blade Finish: | PVD |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Blade Grind: | Flat |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opening Method: | Flipper, Assisted Opening |
| Weight: | 3.8 oz |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Folding Blade |