Tap Tap to Zoom
- Color:
- Grey
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Fluorite Crystal Lenses
- Included Accessories:
- 2 x 32x Eyepieces, Eyepiece Cover, Lens Cover, Limited Lifetime Warranty
Code: KW-BI-BL8-J3
MPN: BL8J3
UPC: 879110008035
Product Info for Kowa High Lander Observation 32x82mm Roof Prism Binoculars
Experience the next level of optics with these high-performance Kowa 32x82 High Lander Observation Binoculars. Kowa designed these Binoculars with 82mm PROMINAR fluorite crystal objective lenses that are fully multi-coated for enhanced brightness. This powerful optical system is a premium choice for serious stargazers, hunters, and birders who demand the best binos. These Kowa 32x82mm High Lander Observation Roof Prism Binoculars feature an Individual Focus (IF) system that lets you independently adjust each ocular lens for maximum precision and clarity. A sunshade protects the lenses from excess exposure to sunlight or rain. If you don't settle for anything short of perfection, enhance your outdoor viewing experience with these Kowa 32x82 High Lander Observation Astronomy Binoculars.![]()
Specifications for Kowa High Lander Observation 32x82mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Kowa |
| Color: | Grey |
| Magnification: | 32 x |
| Objective Lens Diameter: | 82 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16.5 mm |
| Exit Pupil: | 2.6 mm |
| Field of View, Linear: | 114 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2.2 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Close Focus: | 65.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 16.9 in |
| Weight: | 14 lb |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Fluorite Crystal Lenses |
| Included Accessories: | 2 x 32x Eyepieces, Limited Lifetime Warranty, Eyepiece Cover, Lens Cover |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 9.4 in |
| Fogproof: | Yes |
| Brightness Index: | 6.8 |
| Objective Lens Material: | Prominar Fluorite Crystal Lenses |
Features of Kowa 32x82 High Lander Observation Binoculars:
- 82mm Objective Lenses
- Fully multi-coated Optics
- Lightweight and durable Aluminum Housing
- Waterproof Body with High Durability
- Fogproof - filled with dry nitrogen gas to prevent the lens from fogging)
- Comes with a pair of Standard 32x Wide Angle Eyepieces
- Set-Up Mount - allows for easier set-up
- Individual Focus (IF) System - focus each ocular lens individually
- Sight Line for sighting the object you want to observe
- Sliding Hood (Sunshade) - prevents unnecessary light and rain
Package Contents:
- Kowa High Lander Observation Binoculars - Top-class Waterproof / Fogproof Large Observation Binocular Telescope
- Pair of Standard 32x Wide Angle Eyepieces