1 of 6 images
Kizer Cutlery Sheepdog Linerlock CF
2 of 6 images
Kizer Cutlery Sheepdog Linerlock CF
3 of 6 images
Kizer Cutlery Sheepdog Linerlock Folding Knife, 3.95in, 154CM, Satin Sheepsfoot Blade, Black/Gray Carbon Fiber Handle, Boxed, V5488C3
4 of 6 images
Kizer Cutlery Sheepdog Linerlock CF
5 of 6 images
Kizer Cutlery Sheepdog Linerlock CF
6 of 6 images
Kizer Cutlery Sheepdog Linerlock CF
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.95 in
- Blade Material:
- 154CM Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Sheepsfoot
- Handle Material:
- Carbon Fiber
- Blade Finish:
- Satin
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Black/Gray
- Package Type:
- Box
Code: KZC-KN-BRD5251-V5488C3
MPN: V5488C3
UPC: 6973755035815
List: $123.95Save 20%
$99.00
Product Info for Kizer Cutlery C01C XL Sheepdog Linerlock Folding Knife
Sheepdog C01C XL is so far the largest edition in the Sheepdog family. This knife offers a remarkable combination of tactical functionality and a refined, stylish appearance.![]()
Specifications for Kizer Cutlery C01C XL Sheepdog Linerlock Folding Knife:
| Manufacturer: | Kizer Cutlery |
| Blade Length: | 3.95 in |
| Closed Length: | 5.35 in |
| Blade Material: | 154CM Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 9.29 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Handle Material: | Carbon Fiber |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Lock Type: | Linerlock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black/Gray |
| Weight: | 8.43 oz |
| Package Type: | Box |
Features of Kizer Cutlery C01C XL Sheepdog Linerlock Folding Knife
- Extended tang
- Pocket clip
Package Contents:
- Kizer Cutlery C01C XL Sheepdog Linerlock Folding Knife