Tap Tap to Zoom
Leica Geosystems 100t Digitex 8/33, Signal Generator has been discontinued by Leica Geosystems and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Surveying Equipment Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Leica Geosystems Digitex 100T Waterproof Signal Generator 795946 allows users to trace services over a greater distance, improve service detection in areas of high signal interference and improve depth estimation when using a depth locator. This Signal Generator from the experts at Leica Geosystems has four adjustable output levels, delivering a maximum output level of 1 watt. The Leica 100-T Waterproof DigiTex Signal Generation Device is made with a durable waterproof design, that has an environmental protection rating of IP65.![]()
| Operating transmission frequencies: | 8.192kHz; 32.768kHz; Mixed 8/33 (connection mode only) |
| Output power: | 4 levels |
| Induction (Max): | Up to 1W max |
| Direct connection (100 Ohms): | Up to 1W max when connected to a buried service with an impedance of 100 Ohms |
| Battery type: | 4 x D alkaline (IEC LR20), supplied |
| Battery life (Typical use at 20C): | 30hrs intermittent use |
| Weight: | 2.4kg/5.3lbs including batteries |
| Dimensions: | 180mm (H) x 260mm (D) x 280mm (W) |
| IP rating (Case lid closed): | IP65 |
| IP rating (Case lid open): | IP54 |