Tap Tap to Zoom
- Quantity:
- 3
- Color:
- Black/Blue
- Pick Shape:
- Neutral/Straight
Code: L7-GC4-DTNHY-FG-386-3
MPN: FG-386-3
UPC: 014895012864
Product Info for Otis Technology Multi Purpose Scraper/Brush Set
Scrapers & brushes work hard so you dont have to. This 3 piece combo set is comprised of 5 scrapers and two all purpose brushes. These detailed scrapers cover a magnitude of cleaning - firing pins, bolts, chamber, slides, trigger group and more - with ease. Scrub hard to reach areas with the stiff nylon bristles or scrape fouling build up with the various scrapers.![]()
Specifications for Otis Technology Multi Purpose Scraper/Brush Set:
| Manufacturer: | Otis Technology |
| Quantity: | 3 |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Color: | Black/Blue |
| Pick Shape: | Neutral/Straight |
| Height: | 8.38 in |
| Gun Type: | Universal |
| Depth/Thickness: | 0.88 in |
| Width: | 2.38 in |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
Features of Otis Technology Multi Purpose Scraper/Brush Set
- 2 all purpose brushes are composed of a stiff blue nylon to scrub carbon and fouling accumulated from hard to reach areas
- 5 scrapers to remove caked on carbon and fouling:
- Angled scraper
- Flat scraper
- Pick
- Bolt scraper
- Firing pin scraper
Package Contents:
- Otis Technology Multi Purpose Scraper/Brush Set