Tap Tap to Zoom
- Size:
- Small
- Color:
- Black
- NRR:
- 26 - 31 dB
- Quantity:
- 2 pairs
Code: L7-HR-ESPC-FG-ESH-C
MPN: FG-ESH-C
UPC: 014895003787
Product Info for Otis Technology EarShield Replacement Cuffs
With repeated use of the Ear Shield hearing protection, the silicone cuffs may become worn, torn or become difficult to get a good seal. To replace, simply pop off the old cuffs and replace them with a new set. The replacement cuffs for the Ear Shield fit both the 26dB and 31dB models. Includes 2 pairs of replacement cuffs. Impervious to mold, mildew and bacteria and can be cleaned with mild soap and water.![]()
Specifications for Otis Technology EarShield Replacement Cuffs:
| Manufacturer: | Otis Technology |
| Size: | Small |
| Color: | Black |
| NRR: | 26 - 31 dB |
| Quantity: | 2 pairs |
| Depth/Thickness: | 4.75 in |
| Width: | 4 in |
| Height: | 0.5 in |
Features of Otis Technology EarShield Replacement Cuffs
- Replacement silicone cuffs for Ear Shield hearing protection
- Compatible with both 26db and 31dB Ear Shield models
- Includes 2 pairs of replacement cuffs
- Impervious to mold, mildew and bacteria and can be cleaned with mild soap and water
- To replace, simply pop off the old cuffs and replace them with a new set
Package Contents:
- Otis Technology EarShield Replacement Cuffs