Tap Tap to Zoom
The Steiner DBAL-A3 Green Laser Devices w/ IR Pointer and IR Illuminator is the first ever eye-safe IR laser pointer that includes an IR illuminator and green laser in a single unit. With dual activation switches and high/low power modes, these by Steiner offer reliable illumination at close quarters, midrange, and long distances. The Steiner DBAL-A3 Green Laser Devices w/ IR Pointer and IR Illuminator is a versatile way to boost your accuracy in low and no-light missions.![]()
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Black |
| Beam Color: | IR, Green |
| Finish: | Matte |
| Laser Output: | 4 mW, 0.7 mW, 5 mW |
| Wavelength: | 532 - 850 nm |
| Maximum Range: | 750 m |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Life: | Over 3 hours, 3 Hours |
| Operating Temperature: | 5 - 55 Celsius, 32 - 149 Fahrenheit |
| Water Resistant Mark: | 5 m |
| Length: | 3.5 in |
| Width: | 2.75 in |
| Height: | 1.59 in |
| Weight: | 8 oz |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Additional Features: | Dual Remote Cable Ports |
| Included Accessories: | CORv2 Cloud Optimized Rail System |
| Mount Type: | QD HT Mount |
| Country of Origin: | USA |