Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: LE-BI-40090-40090
MPN: 40090
UPC: 4022243400900
Product Info for Leica Ultravid HD Plus 8x32mm Roof Prism Binoculars
The Leica 8x32 Ultravid HD-PLUS Binoculars are the premium Binoculars you need if you're looking to seriously improve your glassing setup. From big time birdwatching to exploring the backcountry and everything in between, the Leica Ultravid HD Plus 8x32mm Roof Prism Binoculars is designed to give you unparalleled clarity and precision no matter where you're adventuring. With 8x magnification, you can get fine details on objects far away, letting you identify particular animal species without getting close enough to spook them. The Leica Ultravid HD Plus 8x32mm Roof Prism Binoculars also has a waterproof coating to prevent damage and fogging in inclement weather. Pick some up today if you're looking for serious binoculars.![]()
Specifications for Leica Ultravid HD Plus 8x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leica |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13.3 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 404 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | HDC Coating / Leica AquaDura |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 52 - 74 mm |
| Close Focus: | 7.2 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 5 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.57 in |
| Weight: | 1.18 lb |
| Finish: | Rubber Armored |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
Features of Leica Ultravid HD Plus 8x32mm Roof Prism Binoculars:
- 8x Magnification
- Waterproof Coating
- Wide Field of View
- Lightweight
Package Contents:
- Leica Ultravid HD Plus 8x32mm Roof Prism Binoculars