Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: LE-BI-40094-40094
MPN: 40094
UPC: 4022243400948
Product Info for Leica Ultravid HD-Plus 10x42mm Roof Prism Binocular
The Leica Ultravid HD-PLUS 10x42 Roof Prism Binocular blends high quality lenses and prism glass with innovative coatings for maximum clarity, bright colors, and the sharpest detail resolution. These Binoculars by Leica are super compact with the light-gathering power of many larger models on the market, and are constructed of a durable die-cast magnesium with shock absorbing armor for protection against damage as well as providing a comfortable, secure grip for you. The quality of the optics on the Leica Ultraavid HD 42 Waterproof Binocular are superior, with enhanced light transmission and reduced glare for crystal clear images and high performance from dawn until dusk in all weather conditions. When you need top quality in a small package, choose the Leica Ultravid HDPLUS 10x42mm Schott HT Binocular for all of your adventures!![]()
Specifications for Leica Ultravid HD-Plus 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Leica |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 336 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.4 degrees |
| Optical Coating: | HDC Coating / Leica AquaDura |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 0 |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Close Focus: | 9.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 5 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.75 in |
| Weight: | 1.66 lb |
| Finish: | Rubber Armored |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
Features of Leica Ultravid HD-PLUS 10x42 Roof Prism Binocular, LE-BI-40094:
- Innovative AquaDura coating protects optical systems from water, dirt, and damage
- High transmission SCHOTT HT prism glass ensure the perfect balance between transmission and contrast
- High-quality lenses that reduce flare to an absolute minimum
- 1.25 turn focusing system for safe, fast, and precise focusing
- Ergonomic construction for relaxed and fatigue-free observation
- Shock-absorbant armoring protects against damage while providing grip for safe and steady handling
- Patented twist-up eyecups offer best individual viewing comfort
Package Contents:
- Leica Ultravid HD-Plus 10x42mm Roof Prism Binocular