Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: LE-BI-40319-40319
MPN: 40319
UPC: 4022243403192
Product Info for Leica Trinovid HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
Observe all the nuances of nature looking through a pair of these Leica 10x42 Trinovid HD Binoculars. These Binoculars developed by Leica bring you bright, high contrast images with impeccable color fidelity for the most vivid viewing experience imaginable. The compact, lightweight, and rugged rubber armoring encasing these Leica 10x42mn Trinovid HD Sport Binoculars protects the internals from damage while offering a solid grip even in wet conditions. You'll spot all kinds of wildlife from dawn till dusk with every detail outlined for your experience. Trust these Leica 10x42 Trinovid HD Birding Binoculars to lead you to your best shots in the field yet.![]()
Specifications for Leica Trinovid HD 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leica |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 355 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 61 degrees |
| Optical Coating: | HDC Coating / Leica AquaDura |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 76 mm |
| Close Focus: | 5.3 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 4 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 1.61 lb |
| Finish: | Rubber Armored |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
Features of Leica 10x42 Trinovid HD Binoculars:
- Premium Leica optics for high-contrast
- Pin sharp images
- Close focus under six feet
- Innovative carrying system for quick and comfortable use
- Compact construction
- Balanced and lightweight
- Higher magnification for more distant subjects
Package Contents:
- Leica Trinovid HD 10x42mm Roof Prism Binoculars