Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: LE-BI-NOCVD1-40385
MPN: 40385
UPC: 4022243403857
Product Info for Leica Noctivid 10x42mm Roof Prism Roof Prism Binoculars
Grab these 10x42 center focus binoculars for your hunting and outdoor adventures to get the brightest and most brilliant views of nature. Leica designed these Binoculars with Schott HT (High Transmission) finished with high-quality lens coatings that create a bright, vivid sight picture with true colors throughout.![]()
The Leica Noctivid 10x42 Compact Binoculars' roof prism has phase-correcting coatings that deliver sharp images even at 10x magnification. With their innovative AquaDura lens coating, these 10x42 waterproof binoculars are built to handle the harshest weather conditions. Set out and explore, rain or shine, with these binos by your side.
Specifications for Leica Noctivid 10x42mm Roof Prism Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leica |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 19 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 376 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6.4 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 1.9 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes, SplashProof |
| Water Resistant Mark: | 5 m |
| Water Resistance Level: | Watertight |
| Length: | 6.06 in |
| Weight: | 30.3 oz |
| Finish: | Rubber Armor |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
Features of Leica Noctivid 10x42mm Roof Prism Binoculars:
- Schott HT (High Transmission) Glass and 12 Glass Lens Elements
- P40 Phase-Corrected Roof Prisms
- Anti-Reflection Fully Multi-Coated
- HighLux and AquaDura Optical Coatings
- Best detail recognition thanks to 10x magnification
- Excellent stray light suppression and high contrasts allow the observation of the finest structures under the most difficult conditions
- Fatigue-free, relaxed observation thanks to its compact design and ideal weight distribution
Package Contents:
- Leica Noctivid 10x42mm Roof Prism Roof Prism Binoculars