Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Yards
- Color:
- Black
Code: LE-RF-CFR2AZ-40504
MPN: 40504
UPC: 4022243405042
Product Info for Leica Rangemaster CRF-R 7x24 Rangefinders
The Leica Rangemaster CRF R is the ideal entry to the class of compact laser rangefinders. But this model is also chosen by old hands who prefer to focus on the essentials. All functions have been significantly improved. Outstanding optics and high-precision rangefinding are contained in a small, particularly grippy housing. When every second counts, the Leica Rangemaster CRF R reveals its talents: an exact measurement result in under 0.3 seconds. At up to 1,800 meters, uphill and down for a safe and ethical shot.![]()
Specifications for Leica Rangemaster CRF-R 7x24 Rangefinders:
| Manufacturer: | Leica |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Field of View, Linear: | 405 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Maximum Range: | 1800 yds |
| Weight: | 180 g |
| Width: | 35 mm |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 113, 113 mm |
| Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123, CR2 |
| Battery Life: | 2000 hours |
| Finish: | Magnesium/Nitrogen |
| Exit Pupil: | 3.4 mm |
| Laser Divergence: | 1.8 MRAD |
| Optical Coating: | HDC |
| Rangefinder Application: | Hunting |
Features of Leica Rangemaster CRF-R 7x24 Rangefinders
- High - precision rangefinding up to 1,800 m (2,000 yds).
- Ideal Entry - level model with output of linear and equivalent horizontal range (EHR) from 10 m to 1,100 m (1,200 yds).
- Outstanding, easy-to-read LED display with automatic brightness control.
- Brilliant, clear image with a high level of detail, even at twilight.
- Measuring accuracy +/- 0.5 m at 10-200 m, +/- 0.5 yds at 10-219 yds, +/- 1.0 m at 200-1000 m, +/- 1.0 yds at 219-1093 yds, +/- 0.5 % beyond 1000 m, +/- 0.5 % beyond 1093 yds
- Water Pressure - Tight to 1 m / 3.2 f
Package Contents:
- Leica Rangemaster CRF-R 7x24 Rangefinders
- carry case lanyard battery