1 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
2 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
3 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
4 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
5 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
6 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
7 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
8 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
9 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
10 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
11 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
12 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
13 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
14 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
15 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
16 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
17 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
18 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
19 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
20 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
21 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
22 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
23 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
24 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
25 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
26 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
27 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
28 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
29 of 29 images
Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular, LED, Black, 40811
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: LE-RFB-LP1-40811
MPN: 40811
UPC: 4022243408111
$1,799.00
Product Info for Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular
The Geovid R rangefinding binoculars stand for outstanding optical performance in all viewing situations. Their high contrast and edge-to-edge image sharpness ensure identification of even the smallest details.![]()
Specifications for Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular:
| Manufacturer: | Leica |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Black |
| Maximum Range: | 2000 yds |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Range Response Time: | 0.3 seconds |
| Battery Type: | Lithium, CR2 |
| Battery Life: | 2000 hours |
| Weight: | 33.5 oz |
| Width: | 6.8 in |
| Length: | 4.9 in |
| Minimum Focus Distance: | 18 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Optical Coating: | HDC |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Eye Relief: | 18.5 mm |
| Field of View, Linear: | 368 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Interpupillary Distance: | 58 - 74 mm |
| Operating Temperature: | -20 - 55 Celsius |
| Accuracy: | +/- 1 |
| Wavelength: | 900 nm |
| Condition: | New |
| Finish: | Matte |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Laser Divergence: | 2.5 MRAD |
| Minimum Range: | 10 yds |
| Field of View, Angle: | 7.2 degrees |
Features of Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular
- The brightness of the LED display adjusts automatically to ambient lighting conditions and shows the measured distance values with optimum brightness and clarity in all conditions.
Package Contents:
- Leica Geovid R 8x42mm Rangefinder Binocular