Tap Tap to Zoom
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Condition:
- New
Code: LE-RS-A318ABDC-50210
MPN: 50210
UPC: 4022243502109
Product Info for Leica Amplus 6 L-4a 3-18x44mm Rifle Scopes, 30mm, Second Focal Plane
For all practically-minded hunters, the new Leica Amplus 6 riflescope series is the attractive entry into the premium class. The well-balanced, high-quality optics feature an extremely crisp illuminated dot, 6x zoom, a large exit pupil and a wide field of view. The rugged design makes the Leica Amplus 6 ideal for uncompromising use in any terrain - even in the most adverse weather conditions. The high-quality feel of the functional elements ensures secure and flexible handling at the decisive moment.![]()
Specifications for Leica Amplus 6 L-4a 3-18x44mm Rifle Scopes, 30mm, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Leica |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Field of View, Linear: | 6.9 - 40.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Optical Coating: | AuduaDura |
| Water Resistant Mark: | 13.2 ft |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Leica Amplus 6 L-4a 3-18x44mm Rifle Scopes, 30mm, Second Focal Plane