Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated 4A
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Color:
- Black
- Adjustment Type:
- MOA
- Condition:
- New
Code: LE-RS-A625WBDC-50301
MPN: 50301
UPC: 4022243503014
Product Info for Leica Amplus 6 L-4W 2.5-15x50mm Rifle Scopes, 30mm, Second Focal Plane
The high-quality optics of the Leica Amplus 6 2.5-15 x 50 i feature 6x zoom, a large exit pupil, high imaging performance, a wide field of view and a crisp illuminated dot. Outstanding detail recognition and extraordinary edge-to-edge sharpness make this model an uncompromising all-rounder that leaves nothing to be desired. In addition, the rugged design and reliable mechanics of the controls make the Leica Amplus 6 resistant to shocks and the most adverse weather conditions, thus ensuring functional reliability in every hunting situation whether stalking, on a driven hunt, or shooting from blinds at twilight or night. For hunters who know what counts.![]()
Specifications for Leica Amplus 6 L-4W 2.5-15x50mm Rifle Scopes, 30mm, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Leica |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Reticle: | Illuminated 4A |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Field of View, Linear: | 9 - 49.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 50 MOA |
| Optical Coating: | AuduaDura |
| Water Resistant Mark: | 13.2 ft |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Leica Amplus 6 L-4W 2.5-15x50mm Rifle Scopes, 30mm, Second Focal Plane