Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 4A
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 1 cm at 100 m
- Adjustment Type:
- MOA
Code: LE-RS-AMPL201-50100
MPN: 50100
Product Info for Leica AmPlus 6 1-6x24i 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scopes
The Leica Amplus 6 1-6 x 24 i is the LPVO Rifle Scope for hunters who have to rely completely on their hunting optics under the demanding conditions of a driven hunt. In the 6x zoom class, it offers outstanding optical performance that is particularly helpful when hunting fleeting game and has a decisive influence on success. The wide field of view and the very large exit pupil, which boosts viewing comfort, ensure safe handling when fast target acquisition and a hunting overview are required. Together with the extra-fine illuminated dot, the hunter gets the reliability needed for a perfect shot.![]()
Specifications for Leica AmPlus 6 1-6x24i 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scopes:
| Manufacturer: | Leica |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | 4A |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Field of View, Linear: | 21 - 124.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1 cm at 100 m |
| Length: | 10.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Optical Coating: | AquaDura |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Water Resistant Mark: | 13.2 ft |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Leica Amplus 6 1-6x24i Rifle Scopes
- Magnification 1-6x; Objective Diamter 24mm; FOV 124.8' - 21' @ 100 yds; Eye relief: 3.5"; Focal Plane: 2nd; AuduaDura lens coating; Dioper Adjustmemt -3/+2; Tube diamter 30mm; overall length 10.2in; Mounts: ring; Internal Adjustment range 100MOA; Click value 1cm; Waterproof to 13.2'; 4A Iluminated reticle,: Battery: CR2032
Package Contents:
- Leica AmPlus 6 1-6x24i 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scopes