Tap Tap to Zoom
Product Info for Leica PRS 5-30x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
Equipped with 6x zoom, a magnification range of 5x to 30x, and three different reticles in the first focal plane specially designed for long-range shooting and hunting the PRS 5-30x56 i is the long-range specialist among Leica Rifle Scopes. Thanks to its high magnification range and extremely large elevation range (height adjustment on the reticle), you can meet any challenge and react quickly and accurately, particularly when shooting over varying long distances. This ballistic hunting reticle has hold marks and an illuminated scale, crosshair thickness of 0.4 cm, a center crosshair of 4 cm, and auxiliary marks at intervals of 10, 5 and 2 cm. Coverage in cm and 100m distance.![]()
Specifications for Leica PRS 5-30x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Leica |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2 - 9 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.2 - 27 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 1 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 36.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.4 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 21.9 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | AquaDura |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of Leica PRS 5-30x56mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane:
- 6-time zoom
- 30-time magnification
- >100 MoA elevation
- 1st focal plane retical
- 90% light transmission
- individual adjustable zero-stop
Package Contents:
- Leica PRS 5-30x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope