Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Sight Position:
- Rear
- Gun Model:
- AR-15
- Gun Make:
- AR Platform
- Front Sight Color:
- REAR SIGHT ONLY
- Rear Sight Color:
- Black
Code: 2NZ-IRN-MNT-MNT-955
MPN: MNT-955
UPC: 4712274528390
Product Info for UTG Pro Top Mounted Deployable Rear Sight
The Leapers UTG Low Profile Dual Aiming Rear Sight is precision built from aircraft grade aluminum for superior durability, and a spring-loaded posi-lock design with side plunger release allows for easy flipping and folding of the sight. These by UTG Pro are equipped with a dual aiming aperture that not only boosts your accuracy during normal shooting, but is also ideal for moving target engagements as well as limited visibility shooting environments. Easily installed on a picatinny rail equipped AR platform, the Leapers UTG Flip-Up Dual Aiming Sight guarantees zero retention with a posi-lock plunger coupled with spring activated ball bearings. Make your rear sight as important as your optic with the Leapers UTG Dual Aiming Rear Sight for AR.![]()
Specifications for UTG Pro Top Mounted Deployable Rear Sight:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Condition: | New |
| Rear Aperture Size: | 0.078 - 0.198 in |
| Sight Mounting Orientation: | Top Mounted |
| Sight Position: | Rear |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Make: | AR Platform |
| Front Sight Color: | REAR SIGHT ONLY |
| Rear Sight Color: | Black |
| Deployable: | Yes |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum, 6061-T6 Aluminum/Steel |
| Front Material: | Aluminum |
| Height: | 1.8 in |
| Length: | 1.7 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Hand: | Ambidextrous |
| Mount Type: | Weaver |
| Width Range: | 1.3 in |
| Weight Range: | 1.6 oz |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
Features of Leapers UTG Low Profile Dual Aiming Rear Sight, LP-IRN-MNT-955:
- Super Slim Flip-up Rear Sight for the AR Platform and Other Long Gun Applications Equipped with Picatinny Rail
- Precision Machined from Aircraft Grade Aluminum with Black Anodize
- Spring Loaded Posi-Lock Design with Side Plunger Release for Positive Flipping/Folding; Compress Plunger to Unlock and Fold Down When Not in Use
- Robust Posi-lock Plunger Coupled with Spring Activated Ball Bearing Guarantees Zero Retention
- Complete with Dual Aiming Apertures Ideal for Moving Target Engagements and Limited Visibility or Normal Firing Situations
- Low Profile 3mm Locking Bolt and Mounting Deck Securely Attaches to any Picatinny Rail
- Designed to Match MNT-755 New Gen Super Slim Flip-up Front Sight on Same Level Plane Applications
NOTE:Â We recommend to tighten the side plate screw with torque value of about 25 inch-lb.
Package Contents:
- Leapers UTG Top Mounted Deployable Rear Sight
- Allen Wrench 3mm