Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15, M4
- Gun Rail:
- Picatinny
- Condition:
- New
- Height:
- 2.4 in
Code: 2NZ-HZ-MTU001T-MTU001T
MPN: MTU001T
UPC: 4712274526013
Product Info for UTG Pro AR15 Carbine Length Drop-in Quad Rail with Extension
The UTG Pro M4/AR15 Car Length Drop-in Quad Rail with Extension has been created to be the ideal way to attach your favorite accessories to your weapon. The top rail of the UTG Pro Drop-In Quad Rail extends to the upper receiver to form a continuous mounting platform. The UTG Pro Quad Rail fits carbine length model 4/15 and provides four Picatinny rails each with 14 slots. For a great way to make sure you have the perfect platform on which to mount your optics, choose the UTG Pro Car Length Drop-in Quad Rail.![]()
NOTE: This quad rail system is designed to fit with standard AR15 gas tube. The compatibility with any special piston system is not guaranteed
Specifications for UTG Pro AR15 Carbine Length Drop-in Quad Rail with Extension:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | M4, AR-15 |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Condition: | New |
| Height: | 2.4 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Width: | 2.4 in |
| Length: | 7.28 in |
Features of UTG Pro M4/AR15 Car Length Drop-in Quad Rail:
- Proudly Designed and
- Top Rail Extends to Upper Receiver to Form Continuous Mounting Platform
- Clever Top/Bottom Two-piece Design with Integral Spinal Cords/Alignment Housing for Perfect fit with Barrel Nut and Round Front Cap
- Made from Aircraft Aluminum with Precision CNC Machining and Excellent Anodizing/Engraving
- Fits Car. Length Model 4/15 and Provides Four Picatinny Rails Each with 14 Slots
- Great Zero-retention Capability for All Accessories Installed on the Rails
- Easy Installation with No Modification to the Barrel
- Black Rubber Rail Guards Included
Package Contents:
- UTG Pro AR15 Carbine Length Drop-in Quad Rail with Extension