Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- T Dot
- Illumination Color:
- 36 Colors
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 2NZ-RD-RGDTST-SCP-TDTDQ
MPN: SCP-TDTDQ
UPC: 4717385551411
Product Info for UTG Pro 6in ITA Red/Green CQB Sight w/ Offset QD Mount
The Leapers UTG ITA Illuminated CQB Sight is made for fast target acquisition in any environment. Featuring a completely sealed, shockproof, fogproof, and rainproof housing complete with an integrated sunshade, these Gun Sights by UTG Pro are extremely rugged, and the premium zero lockable and zero resettable target turrets allow for precise adjustments on or off the field. The Leapers UTG ITA 6in QD Sight has a 42mm center height so you can co-witness with your iron sights, and the quick detach dual lever lock bidirectional offset mount allows for more room on the flat top for any other accessories you might need on your mission. Choose the Leapers UTG 6in ITA Red and Green Offset QD Sight for a sight that works as hard as you do.![]()
Specifications for UTG Pro 6in ITA Red/Green CQB Sight w/ Offset QD Mount:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 39 mm |
| Reticle: | T Dot |
| Illumination Color: | 36 Colors |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 85 ft at 100 yds |
| Battery Type: | CR1620 3V |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 155 mm |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 38 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Attachment Type: | Quick Detach |
Features of Leapers UTG ITA Illuminated CQB Sight, LP-RD-RGDTST:
- Built on true strength platform to offer durability and precision adjustment; completely sealed, shockproof, fogproof, and rainproof
- Unlimited eye relief
- Premium zero lockable and zero resettable target turrets with most consistent, precise, and reliable 1/2 MOA per click adjustment and zero hold capability
- 42mm center height for 1/3 co-witness of front and rear iron sights
- TactEdge angled integral sunshade reduces glare off the lens while maintaining superb light transmission clarity
- Complete with lens covers and QD dual lever lock bidirectional offset mount that frees up flat top real estate for magnifiers, rear sights, and other accessories
Package Contents:
- Leapers UTG 6in ITA Red/Green CQB Sight w/ Offset QD Mount