Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Red/Green Dot
- Illumination Color:
- Green, Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 2NZ-RD-SCP-DS3026W-SCP-DS3026W
MPN: SCP-DS3026W
UPC: 4717385550131
Product Info for UTG Pro 2.6in ITA CQB Reflex Micro Red Dot Sight w/ Integral QD Mount
Gun owners looking for a small sight for big jobs will love the Leapers UTG 2.6in ITA Red/Green Micro Dot Gun Sight SCP-DS3026W. Featuring a versatile super-compact body measuring a mere 2.6" in length, this Red Dot Sight from UTG Pro comes equipped with a clear and sharp target dot of 4.0 MOA at 100 Yards. The Leapers UTG 2.6in Red/Green Micro Rifle Sight enhances shooting accuracy and performance with Instant target Aiming and Instant Lock On target technology. You'll enjoy the great field of view and unlimited eye relief on the Leapers UTG 2.6in ITA Red/Green Micro Dot Firearm Sight for a wide variety of pistol, shotgun and rifle applications. Don't waste another bullet without using the Leapers UTG 2.6in Red/Green Micro Pistol Sight.![]()
Specifications for UTG Pro 2.6in ITA CQB Reflex Micro Red Dot Sight w/ Integral QD Mount:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Reticle: | Red/Green Dot |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 105 ft at 100 yds |
| Parallax: | Infinity |
| Battery Type: | CR1620 |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 71 mm |
| Weight: | 4.9 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Leapers UTG 2.6 Red/Green Micro Dot Weapon Sight:
- Versatile Super-compact Body - a Mere 2.6 in Length
- Clear and Sharp Target Dot 4.0 MOA at 100Yds
- Instant Target Aiming (ITA) and Instant Lock On Target to Enhance Shooting Accuracy and Performance
- Red or Green Dot Illumination with Intensity Adjustment to Adapt to Any Environment
- Great Field of View and Unlimited Eye Relief for a Wide Variety of Pistol, Shotgun and Rifle Applications
- Perfect Co-witness with A2 Standard Iron Sights Using a 1/2" Riser or 1/3 Co-witness with a 3/5" Riser
- Integral Mounting Base with Innovative Quick Detach Lever Lock for Rapid Deployment on Any Picatinny Rail
Package Contents:
- Leapers UTG 2.6in ITA Red/Green CQB Micro Dot w/ Integral QD Mount