Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Dot
- Illumination Color:
- Green, Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 2NZ-RD-SCP-RG40CDQ-SCP-RG40CDQ
MPN: SCP-RG40CDQ
UPC: 4712274528185
Product Info for UTG Pro 3.8in ITA Red/Green Circle Dot Sight w/Integral QD Mount
The Leapers UTG 4in ITA Red/Green Circle Dot Sight SCPRG40CDQ is the most vesatile red dot sight for a wide range of pistols, shotguns, and rifles. The Leapers Red Dot Sight delivers a crisp and vivid red or green 4 MOA target dot and 65 MOA circle with 5 brightness settings for a diverse environmental background. The ITA Red/Green Circle Dot Sight by UTG Pro delivers instant aiming and locking on target with great field of view and unlimited eye relief. With non-reflection, high-tech emerald coatings and optimal height design to co-witness with iron sights on AR models, the Leapers UTG Circle Dot Red/Green Dot Sight will prove to be a valuable addition to your arsenal on the next mission.![]()
Specifications for UTG Pro 3.8in ITA Red/Green Circle Dot Sight w/Integral QD Mount:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | Dot |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Brightness Settings: | 5 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 95 ft at 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 4 in |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 38 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny, Quick Detach |
Features of Leapers UTG SCP-RG40CDQ ITA Red/Green Red Dot Sight w/Integral Quick Detach Picatinny Mount
- Crisp and Vivid Red/Green 4MOA Target Dot and 65MOA Circle with 5 Brightness Settings for Diverse Environmental Background
- Instant Aiming and Locking on Target with Great Field of View and Unlimited Eye Relief
- Non-Reflection High Tech Emerald Coatings
- Optimal Height Design to Co-witness with Iron Sights on AR Models
- Most Versatile Dot Sight for Wide Range of Pistols, Shotguns & Rifles
Package Contents:
- Leapers UTG 3.8in ITA Red/Green Circle Dot Sight w/Integral QD Mount