1 of 4 images
Leapers UTG 1in. 4X32 Full Size Mil-dot Scope with Airgun/.22 Rings SCP-U432FD
2 of 4 images
Leapers UTG 1in. 4X32 Full Size Mil-dot Scope with Airgun/.22 Rings SCP-U432FD
3 of 4 images
Leapers UTG 1in. 4X32 Full Size Mil-dot Scope with Airgun/.22 Rings SCP-U432FD
4 of 4 images
UTG Pro 4x32mm Hunter 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Mil-Dot Reticle, Black, SCP-U432FD
Tap Tap to Zoom
Documents
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 13.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 35 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: 2NZ-RS-32MMLERS-SCP-U432FD
MPN: SCP-U432FD
UPC: 4712274528970
List: $99.97Save $5.00
$94.97
Product Info for UTG Pro 4x32mm Hunter 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
UTG 1 4X32 TS Full Size with Mil-Dot Reticle, Sapphire Coating, Angled Integral Sunshade, Flip-open Lens Cover, and Medium Profile .22/Airgun Rings, Parallax Adjusted@35 Yards![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for UTG Pro 4x32mm Hunter 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 32 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 13.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 310 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 35 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 42 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Leapers UTG 4x32 Full Size Rifle Scope w/Rings:
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof and Rainproof
- Premium Finger Adjustable Target Turrets with the Most Consistent and Precise 1/4 MOA per Click Windage/Elevation Adjustment
- Sapphire Coated Lenses to Achieve Maximum Light Transmission for the Best Clarity
- Mil-dot Range Estimating Reticle for the Most Optimal Aiming and Shooting Performance
- Parallax Pre-adjusted at 35 Yards
- Complete with Medium Profile .22/Airgun Rings and High Quality Flip-open Lens Caps
Package Contents:
- Leapers UTG 4x32mm Hunter Rifle Scope