Tap Tap to Zoom
Product Info for UTG Pro BugBuster 3-12x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Leapers UTG 3-12x32 BugBuster Rifle Scope is a classic and proven mil-dot range estimating reticle addition to your rifle. These 1" Riflescopes from UTG Pro are built to last and to perform thanks to their shockproof, fogproof and rainproof nitrogen filled construction. Additionally, the Leapers UTG BugBuster Mil-Dot Rifle Scope features a 1in emerald lens coating on the tube to maintain and achieve the highest levels of light transmission and brightness. Consistent and precise, the Leapers UTG 3-12x32 Mil-Dot Rifle Scope will meet and exceed all of your long gun target needs.![]()
Specifications for UTG Pro BugBuster 3-12x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.7 - 10.6 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10.5 - 30 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.3 - 4.2 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/3 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 3 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 39.2 mm |
| Optical Coating: | Emerald Lens |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Leapers UTG 3-12x32 BugBuster Rifle Scope
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof and Rainproof
- 1 Inch Tube with Best in Class Emerald Lens Coatings to Achieve Maximum Light Transmission and Clarity
- Premium Zero Lockable and Zero Resettable Target Turrets with Most Consistent and Precise 1/3 MOA per Click Adjustment
- Classic and Proven Mil-dot Range Estimating Reticle
- Side Wheel Adjustable Turret for Parallax Adjustment from 3 Yards to Infinity
Package Contents:
- Leapers UTG 3-12x32 BugBuster Rifle Scope