Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- PDC
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 14 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 35 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RS-SCP-27PRGW-SCP-27PRGW
MPN: SCP-27PRGW
UPC: 4717385550377
Product Info for UTG Pro True Hunter 2-7x32mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Attach the Leapers UTG 2-7x32 1in Handgun Scope with PDC Reticle to your favorite handgun and you're ready for a perfect shot time after time. With extremely long eye relief, these 1" Riflescopes manufactured by UTG Pro offer a flexible mounting and comfortable use, eliminating the discomfort that usually comes with pistol Rifle Scopes. Emerald coated lenses offer maximum light transmission, showing a clear image in any lighting condition with the Leapers UTG 2-7x32 1in Handgun Scope. The Leapers UTG 2-7x32 1in True Strength Handgun Scope offers adjustable magnification, side wheel adjustable reticle turret, and a windage/elevation turret on the opposite side for the best and most customizable shot available.![]()
Specifications for UTG Pro True Hunter 2-7x32mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | PDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 16 - 5 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7 - 19.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 13.8 - 25 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 9.41 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 35 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR1620 3V |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 39.5 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Mount Type: | Weaver |
Features of Leapers UTG 2-7x32 1in Weather Proof Handgun Scope:
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof, and Rainproof
- Up to 25" of Eye Relief Allowing for Effective Use on Handguns
- Projectile Drop Compensation Reticle Assists Shooting at Difference Distances
- Screw Lockable Turrets with Most Consistent and Precise 1/4MOA per Click Windage/Elevation Adjustment
- Adjustable Eyepiece with Locking Ring for Additional Security
- Emerald Coated Lenses to Achieve Maximum Light Transmission for Best Clarity
- Parallax Pre-set at 35Yds
- Complete with Medium Height Picatinny/Weaver Rings and High Quality Flip-open Lens Caps
- True strength scope platform using smart spherical structure(SSS) to achieve simplified and strengthened inner/outer tube interaction for most precise and responsive W/E adjustment and toughest recoil resistance.
- Side wheel adjustable turret opposite to the windage adjustment turret, controls different levels of red or green illumination in reticle, or turns off to return to black reticle, accommodates diverse weather/light conditions.
- Windage/elevation target turrets with center hex screw to control zeroing and zero resetting functions.
- Ring mounts with appropriate saddle height are included with the product
Package Contents:
- Leapers UTG 2-7x32mm Handgun Scope