Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- EZ-TAP IE 36-Colors Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- 36 Colors
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 22.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 5 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RS-SCP-U4164AOIEW-SCP-U4164AOIEW
MPN: SCP-U4164AOIEW
UPC: 4712274520004
Product Info for UTG Pro 4-16x40mm 1 in Tube Hunter Rifle Scope, Second Focal Plane
The Leapers UTG 1" 4-16X40 AO True Hunter IE Scope w/Zero Locking/Reset WE, Rings & Lens Cover is perfectly designed for varmint and predator hunting. The true strength scope platform uses smart spherical structure to achieve simplified and strengthened inner and outer tube interaction for the most precise and responsive windage and elevation adjustment, as well as the toughest recoil resistance. The Leapers U.T.G. 4-16X40mm Rifle Scope features windage and elevation target turrets with locking ring to lock zero and zero-resetting function to align marking after zeroing your scope. The adjustable objective control ring, on objective tube, for close range to infinity parallax adjustment is another of many features that make this Rifle Scope leaps and bounds ahead of the game. The innovatively designed reticle provides reference points for quick range estimation while you're shooting. The Leapers UTG Varmint Hunting Rifle Scope comes complete with RGWM-25H4 Picatinny/Weaver rings and high quality flip-open lens caps.![]()
Specifications for UTG Pro 4-16x40mm 1 in Tube Hunter Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | EZ-TAP IE 36-Colors Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10 - 2.5 mm |
| Illumination Color: | 36 Colors |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.8 - 23 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 - 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 14.57 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 5 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 52 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Leapers UTG 4-16x40 Rifle Scope:
- Best Features Designed for Varmint/Predator Hunting
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof and Rainproof
- Premium Zero Locking and Zero Resetting Target Turrets with Most Consistent and Precise 1/4 MOA per Click Windage/Elevation Adjustment
- Built-in color/brightness memory system
- Emerald Coated Lenses to Achieve Maximum Light Transmission for Best Clarity
- Mil-dot Range Estimating Reticle for Most Optimal Aiming and Shooting Performance
- Parallax Adjustable from 5 Yds Close Range to Infinity
- Innovative EZ-TAP® Illumination Enhancing (IE) System with Red/Green in Dual-Color Mode and 36 Colors in Multi-Color Mode to Accommodate All Weather/Light Conditions
- Complete with RGWM-25H4 Picatinny/Weaver Rings and High Quality Flip-open Lens Caps
Package Contents:
- Leapers UTG 4-16x40mm Hunter Rifle Scope