Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 36-Color Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- 36 Colors
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RS-SCP-U6245AOIEW-SCP-U6245AOIEW
MPN: SCP-U6245AOIEW
UPC: 4717385550049
Product Info for UTG Pro 6-24x50mm 1 in Tube Hunter Rifle Scope, Second Focal Plane
Whether varmint hunting or predator hunting, the Leapers UTG 6-24x50mm 1in Hunter Rifle Scope gives you a great shot at focusing in on those critters. This rifle scope from the makers of UTG Pro features the Innovative EZ-TAP Illumination Enhancing (IE) System with RGB in dual-color mode and 36 colors in multi-color mode to accommodate all weather/light conditions. The Leapers UTG 6-24x50mm 1in Hunter Shockproof Rifle Scope includes emerald coated lenses to achieve maximum light transmission for best clarity. The Leapers UTG 6-24x50mm 1in Hunter Rainproof Rifle Scope is topped off with a mil-dot range estimating reticle to provide you with the most optimal aiming and shooting performance possible.![]()
Specifications for UTG Pro 6-24x50mm 1 in Tube Hunter Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | 36-Color Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.08 - 8.33 mm |
| Illumination Color: | 36 Colors |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.1 - 14.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 - 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 15.24 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 60 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Mount Type: | Weaver |
Features of Leapers UTG 6-24x50mm 1in Hunter Shockproof Rifle Scope:
- Designed for Varmint/Predator Hunting
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof and Rainproof
- Innovative EZ-TAP Illumination Enhancing (IE) System with RGB in Dual-Color Mode and 36 Colors in Multi-Color Mode to Accommodate All Weather/Light Conditions (U.S. Pat. 8,437,079; EU Patent Pending)
- 1-Click High-tech Illumination Memory Feature Gets You Right Back to the Color/Brightness Setting Last Used
- Premium Zero Locking and Zero Resetting Target Turrets with Most Consistent and Precise 1/4 MOA per Click Windage/Elevation Adjustment
- Emerald Coated Lenses to Achieve Maximum Light Transmission for Best Clarity
- Mil-dot Range Estimating Reticle for Most Optimal Aiming and Shooting Performance
- Parallax Adjustable from 10 Yds Close Range to Infinity
- Complete with RG2W1204 High Quality Max Strength QD Twist Lock Picatinny/Weaver Rings, 3" Sniper Sunshade and Flip-open Lens Caps
Package Contents:
- Leapers UTG 6-24x50mm Hunter Rifle Scope