Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- 36 Colors
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RS-LSRR-SCP3-274LAOIEW
MPN: SCP3-274LAOIEW
UPC: 4712274521988
Product Info for UTG Pro 2-7x44mm 30 mm Tube Scout Rifle Scope, Second Focal Plane
The Leapers 2-7x44 30mm Scout Rifle Scope will turn shooting anything into shooting fish in a barrel. Featuring a 30mm 1-piece tube for maximum light transmission, these 30 mm Riflescopes from UTG Pro are built on a True Strength Platform, coming completely sealed and nitrogen filled, shockproof, fogproof and rainproof. The Leapers 2-7x44 30mm Long Eye Relief Scope provides amazing, true and consistent extended eye relief for shooters to effectively use on any firearm where the optics cannot be mounted directly above the action. Equipped with an innovative EZ-TAP Illumination Enhancing System with RGB in Dual-Color Mode and 36 Colors in Multi-Color Mode to accommodate all weather/light conditions, the Leapers 2-7x44 Scout Rifle Scope w/ 30mm tube also features a 1-click high-tech Illumination Memory Feature to get you right back to the color/brightness setting you used last.![]()
Specifications for UTG Pro 2-7x44mm 30 mm Tube Scout Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 6.3 - 22 mm |
| Illumination Color: | 36 Colors |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10 - 32 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 9.5 - 11 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 11.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum, Aircraft Aluminum |
| Height: | 53 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Leapers 2-7x44 30mm Scout Rifle Scope, Long Eye Relief SCP3-274LAOIEW :
- 30mm 1 Piece Tube for Maximum Light Transmission
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof and Rainproof
- Provides Amazing, True and Consistent Extended Eye Relief for Shooters to Effectively Use on Any Firearm Where the Optics Cannot be Mounted Directly Above the Action
- Innovative EZ-TAP Illumination Enhancing (IE) System with RGB in Dual-Color Mode and 36 Colors in Multi-Color Mode to Accommodate All Weather/Light Conditions (U.S. Pat. 8,437,079; EU Patent Pending)
- 1-Click High-tech Illumination Memory Feature Gets You Right Back to the Color/Brightness Setting Last Used
- Premium Zero Locking and Zero Resetting Target Turrets with Most Consistent and Precise 1/4 MOA per Click Windage/Elevation Adjustment
- Emerald Coated Lenses to Achieve Maximum Light Transmission for Best Clarity
- Unique 6 Mil-dot Tactical Range Estimating(TRE) Etched Glass Reticle for the Ultimate Performance
- Side Wheel Adjustable Turret(SWAT) for Parallax Adjustment from "True 10 Yards" Up, and Ready to Accept Optional Big Wheel to Achieve Finer Parallax Adjustment
- Practical TactEdge Angled Integral Sunshade
- Complete with Twist Lock Medium Profile Picatinny/Weaver Rings and High Quality Flip-open Lens Caps
Package Contents:
- Leapers UTG 2-7x44mm Scout Rifle Scope