Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RGB Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 13.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 3 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Cleaning Cloth, CR1620 3V High Energy Lithium Battery, Flip-Open Lens Caps, Hex Screw, Lens Covers, Throw Lever, battery, allen wrench, lens cloth, sunshade
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RS-SCPT-SCP-M392AOLWQ
MPN: SCP-M392AOLWQ
UPC: 4712274528321
Product Info for UTG Pro BugBuster 3-9x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Leapers UTG BugBuster 3-9x32mm 1" Riflescopes are perfect for your carbine or AR platform rifle. You are using the TRUE STRENGTH Platform that's exclusive to UTG Pro, providing a shockproof, fog proof, and rainproof scope thanks to the seal and nitrogen purging. The Emerald Coated lens provides maximum light transmission and clarity. The UTG Bug Buster 3-9x32 not only has variable magnification, but the objective lens is also adjustable from 3 yards to infinity, translating to a parallax-free optic. It's an SFP (Second Focal Plane) with a standard Mil-dot reticle for quick and easy range estimations. The dual-illumination lets you pick between red and green depending on your preferences, weather, and lighting conditions. The lockable turrets have a 1/4 MOA per click adjustment. It's ready to go with the included 2-inch sunshade, flip-open lens caps, and QD (Quick Detach) rings. Open the box, mount it on your rifle, zero it, and then put it to work.![]()
Specifications for UTG Pro BugBuster 3-9x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | RGB Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10.6 - 3.6 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 14 - 37.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.2 - 4.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 13.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 8.11 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 3 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR1620 3V |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 45 mm |
| Operating Temperature: | 5 - 131 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Included Accessories: | CR1620 3V High Energy Lithium Battery, Flip-Open Lens Caps, Hex Screw, Cleaning Cloth, Lens Covers, Throw Lever, battery, allen wrench, lens cloth, sunshade |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Brightness Index: | Manual |
| Pieces: | 1 |
Features of Leapers UTG BugBuster 3-9x32mm Rifle Scope:
- Built on TRUE STRENGTH® Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof, and Rainproof
- 1 Inch Tube with Emerald Coated Lens for Crystal Clear View with Maximum Light Transmission
- Premium Zero Lockable and Zero Resettable Target Turrets with Consistent and Precise 1/4 MOA Per Click Adjustment
- Range Estimating Mil-dot Reticle for Optimal Aiming and Shooting Performance
- Adjustable Objective from 3 Yards to Infinity to Achieve Parallax-free View
- Red/Green Dual Illumination for Versatile Applications and Weather/Light Conditions
- Large Field of View (Wide Angle) and Most Accommodating Eye Relief for Optimum Critical CQB Mission
- Complete with 2" Sunshade, High Quality Flip-open Lens Caps and Quick-detachable Rings
Package Contents:
- Leapers UTG BugBuster 3-9x32mm Rifle Scope