Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Gray
- Condition:
- New
Code: LU-BI-BX51250-175856
MPN: 175856
UPC: 030317020514
Product Info for Leupold BX-5 Santiam HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
Use these semi-compact Leupold BX-5 Santiam HD 12x50mm Binoculars to spot distant targets on the hunting grounds. Leupold built these Binoculars with an Advanced HD Lens System that pairs extra-low dispersion lenses with element-coated optical lenses to deliver an incredibly sharp sight picture in any weather or lighting conditions, and the waterproof and fogproof construction ensure you can use them whenever, wherever. These Leupold BX-5 Santiam HD 12x50mm Center Focus Binoculars contain a Guard-ion lens coating that repels dirt and water for clear views at all times. Gather vital intel for a more efficient hunting experience with a pair of Leupold BX-5 Santiam HD 12x50mm Roof Prism Binoculars.![]()
Specifications for Leupold BX-5 Santiam HD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leupold |
| Color: | Gray |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16.6 mm |
| Exit Pupil: | 5.2 mm |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 25 |
| Close Focus: | 3.5 m |
| Length: | 175 cm |
| Weight: | 32.1 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Leupold BX-5 Santiam HD 12x50mm Binoculars:
- Advanced HD Lens System
- BAK 4 Prisms
- DiamondCoat 2
- Diopter Focus
- Ergonomic Design
- Fully Multi-coated Lens System
- Guard-Ion Lens Coating
- Open Bridge Roof Prism Design
- Smooth Focusing
- Twilight Max HD Light Management System
- Twist Up Eyecups
- Phase Coated
- Waterproof & Fogproof
Package Contents:
- Leupold BX-5 Santiam HD 12x50mm Binoculars