Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Gray
- Condition:
- New
Code: LU-BI-BX5842-174481
MPN: 174481
UPC: 030317018283
Product Info for Leupold BX-5 Santiam HD 8x42mm Porro Prism Binoculars
These Leupold BX-5 Santiam HD 8x42mm Binoculars feature a slim design that fits perfectly in your hands, bringing you right up close to the action with clarity and comfort. Leupold crafted these Binoculars with BAK 4 prisms that create views with practically no edge distortion so that your sight picture is as clear and crisp as possible. Each pair of Leupold BX-5 Santiam HD 8x42mm Lightweight Binoculars is treated with the DiamondCoat 2 ion-assisted lens coating that further amplifies light transmission and enhances resistance to abrasion to create a tough optic that's built for exciting adventures. Plus, these binos are waterproof and fogproof to perform in any weather conditions or environment. Snag a pair of Leupold BX-5 Santiam HD 8x42mm Roof Prism Binoculars to vividly survey your surroundings while exploring nature.![]()
Specifications for Leupold BX-5 Santiam HD 8x42mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leupold |
| Color: | Gray |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 18.5 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 1.6 m |
| Weight: | 23.6 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Leupold BX-5 Santiam HD 8x42mm Binoculars:
- Ergonomic Design
- Smooth Focusing
- Twilight Max HD Light Management System
- Twist-Up Eyecups
- Guard-Ion Lens Coating
- Open Bridge Roof Prism Design
- Advanced HD Lens System
- BAK 4 Prisms
- DiamondCoat 2
- Fully Multi-coated Lens System
- Phase Coated
- Waterproof & Fogproof
Package Contents:
- Leupold BX-5 Santiam HD 8x42mm Binoculars
- GO Afield shoulder strap
- Binocular case
- Lens covers
- Lens cloth