Tap Tap to Zoom
Product Info for Leupold VX-6HD Gen 2 4-24x52 34mm Tube CDS-SZL2 Rifle Scope, Second Focal Plane
Whether youre climbing rugged peaks in search of a ram or chasing bugling elk at last lightno matter the hunt, your path forward with the VX-6HD Gen 2 is one of total dominance. The Professional-Grade Optical System enhances your sight with unmatched clarity and brightness. Equipped with competition-grade precision adjustments and an integrated throw lever, this riflescope mirrors the high-performance aspects which define their Mark series. The innovative CDS-SZL2 dial eliminates the need for tools when zeroing or changing custom dials. No detail has been overlooked. This is the ultimate hunting riflescope.![]()
Specifications for Leupold VX-6HD Gen 2 4-24x52 34mm Tube CDS-SZL2 Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 4.8 - 28.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.2 oz |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Leupold VX-6HD Gen 2 4-24x52 34mm Tube CDS-SZL2 Rifle Scope, Second Focal Plane
- Leupolds Professional-Grade Optical. System delivers the light transmission, glare reduction, and resolution professional guides and shooters demand
- Eliminates accidental dial movement with the push-button ZeroLock system
- Eliminates the need for tools when zeroing or changing dials with SpeedSet dial technology
- Simplifies mounting and improves long-range accuracy with the electronic leveling system
- Sheds dirt and water for clear, crisp images with Guard-ion lens coating
- Creates a visible aiming point in low-light conditions with illuminated reticles
- Extends battery life with Motion Sensor Technology (MST)
- Quickly brings the reticle into focus with the fast-focus eyepiece
- Allows for quick magnification changes with the integrated throw lever
- Disperses recoil energy for unrivaled durability with ultra-lightweight construction
- Superior ruggedness is verified through Leupolds Punisher testing process
- Waterproof, fogproof, and guaranteed to perform for life
Package Contents:
- Leupold VX-6HD Gen 2 4-24x52 34mm Tube CDS-SZL2 Rifle Scope, Second Focal Plane