Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- FireDot TMR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 15.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 36/36 Mil Rad
Code: LU-RS-LEU221-180666
MPN: 180666
UPC: 030317028732
Product Info for Leupold Mark 3HD 3-9x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Leupold Mark 3HD 3-9x40 rifle scope is repeatable, reliable, and built to perform in any environment. Featuring the Leupold Elite Optical System with HD lenses, the Mark 3HD scope provides bright, high-resolution views with minimal to no glare. These 30 mm Riflescopes are waterproof, fogproof, and shockproof for maximum durability on the hunting grounds or at the range. Plus, the ultra-lightweight design makes it easier than ever to take this 3-9x40 rifle scope anywhere you need it.![]()
Available with a P5 Mil-Dot reticle or illuminated FireDot TMR reticle, the Mark 3HD rifle scope is insanely accurate and adjustable to meet your specific needs in a pinch. Pick up your Leupold Mark 3HD 3-9x40mm scope today to maximize your precision and performance during any shooting activity.
Specifications for Leupold Mark 3HD 3-9x40mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | FireDot TMR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 13.3 - 4.4 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 13.6 - 33.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.2 - 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 15.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 12.7 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 15 Mil Rad |
| Lens Material: | Glass |
| Brightness Settings: | 8 |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Shock Resistant, Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 36/36 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Leupold Mark 3HD 3-9x40mm Rifle Scopes
- Elite Optical System
- 3:1 zoom ratio
- 30mm maintube
- Available precision side focus adjustment
- Available FireDot illumination
- Available dial illumination control
- Scratch-resistant lenses
- High-contrast MIL adjustment markings P5 dial with 1/10th MIL adjustments
- Multiple reticle options
- Ergonomic power selector
- Ultra-lightweight design
- Waterproof
- Fogproof
- Guaranteed for life
Package Contents:
- Leupold Mark 3HD 3-9x40mm Rifle Scopes